Aktualności

Spotkanie otwarte Zrozumieć autyzm

Dodano: 07/04/2016

Każdy bowiem z nas, rodziców, pragnie, aby jego dziecko czuło się dobrze, mogło rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę począwszy od przedszkola, potem w szkole i dalszym życiu. To samo dotyczy innych dziedzin życia - relacji z rówieśnikami i innymi osobami, życia kulturalnego, a nawet duchowego. Takie sytuacje, które dla rodziców zdrowych dzieci wydają się proste i będące źródłem radości, jak np. wyjście z dzieckiem do sklepu, wyjście do kina, zakup ubrania, spacer po parku czy spotkanie z dziećmi na placu zabaw dla opiekuna dziecka z autyzmem często są wyzwaniem i powodem do stresu. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nadal wiele osób ocenia trudne zachowania osób autystycznych, z którymi się spotykają jako wynik nieprawidłowych oddziaływań i wychowania przez rodziców.

 

Otwarte spotkanie pt. „Zrozumieć autyzm”, które odbyło się w dniu 13.04.2016 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Koluszkach było częścią kampanii informacyjnej na temat autyzmu. Prelegenci pierwszej części spotkania pt.: „Spotkajmy się z autyzmem”- specjaliści ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koluszkach w sposób przystępny starali się przybliżyć wszystkim obecnym jak przebiega rozwój, kształtują się relacje, sposób komunikowania się z innymi, nabywania doświadczeń oraz jakie występują problemy w rozwoju dziecka z autyzmem od narodzin do dorosłości. W drugiej części spotkania p. Małgorzata Szyszka-Nowak, pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom w prelekcji pt.: „Inny nie znaczy gorszy” zaprezentowała jakie działania wobec osób wykluczonych oraz sprzyjające nabywaniu prawidłowych postaw wobec inności. podejmowane są w naszej gminie. Po oficjalnym spotkaniu zaistniała możliwość indywidualnych, bezpłatnych konsultacji ze specjalistami z różnorodnych dziedzin.

 

Celem spotkania, tak jak i całej kampanii, która wpisała się w ogólnopolską akcję „Polska na niebiesko” organizowaną z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu było poszerzenie wiedzy, a zarazem zmiana postaw społeczności lokalnej wobec tego zaburzenia. Niepełnosprawność widoczna dla innych, łącząca się często ze zmianą wyglądu fizycznego, spotyka się bowiem na co dzień ze współczuciem i zrozumieniem. Skłania nas też niejednokrotnie do niesienia pomocy. Pamiętajmy, że autyzm, mimo, iż niewidoczny również jest niepełnosprawnością. Nie osądzajmy więc pochopnie rodziców. Jeśli jakieś zachowania dziecka nas dziwią i wprawiają w zakłopotanie – podejdźmy, zapytajmy z czego wynikają, co robić. Rodziny dzieci z autyzmem oczekują naszej otwartości, potrzebują akceptacji i zrozumienia.
Aneta Szymańska-Klepacz

Wstecz