© 2014 koluszki.net
Aktualności
Podsumowanie programu Bądźmy razem
Dodano: 03/04/2016Działania realizowane w ciągu tych trzech lat to bogate forum współpracy, dzielenia się wiedzą, doświadczeniem i kształtowanie postaw.
Skierowane były do kilku grup odbiorców, wśród których wymienić można:
- dzieci i młodzież pełnosprawna i niepełnosprawna,
- rodzice i opiekunowie uczniów,
- wychowawcy, nauczyciele, pedagodzy szkolni, wychowawcy przedszkoli,
- społeczność lokalna,
- kluby, organizacje i instytucje.
Realizatorami programu byli:
- wykwalifikowana, specjalistyczna kadra Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koluszkach,
- członkowie Stowarzyszenia Rodzin Dzieci Specjalnej Troski,
- uczniowie Ośrodka i podopieczni Stowarzyszenia tworzący grupę teatralną „Tacy sami”.
Cel główny programu to: Kształtowanie prawidłowych postaw wobec niepełnosprawności - zapobieganie wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji osób niepełnosprawnych.
Cele szczegółowe natomiast w odniesieniu do następujących grup:
Adresaci programu:
- wzbogacają wiedzę na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych,
- wykazują się szacunkiem, tolerancją wobec osób niepełnosprawnych,
- współdziałają i inicjują działania profilaktyczno-wychowawcze w swojej społeczności.
Niepełnosprawni realizatorzy programu:
- rozwijają swoje zainteresowania, talenty i prezentują je w środowisku lokalnym,
- zaspokajają różnorodne potrzeby m.in.: akceptacji, samorealizacji, przynależności do grupy, uznania i autoprezentacji,
- wykazują się odpowiedzialnością w działaniu i relacjach społecznych.
Wobec wszystkich wymienionych grup odbiorców podjęto szereg działań, które opisywane były w bieżących sprawozdaniach rocznych.
Podsumowaniem udziału uczniów w warsztatach profilaktycznych i obejrzanych spektaklach tetralnych grupy "Tacy sami" było zaproszenie do konkursu palstycznego pod tym samym tytułem.
W dniu 22.03.2016 w trakcie uroczystego podsumowania programu nagrodzono następujące osoby:
W kategorii wychowanków przedszkoli:
I miejsce: Ignacy Lasocki
II miejsce: Wiktor Lenart
III miejsce: Gabriela Dymowicz
Wyróżnienie: Oliwia Smejda.
W kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych
I miejsce: Aleksandra Kabat
II miejsce: Jagoda Pudlarz
III miejsce: Oliwia Poznańska
Wyróżnienie: Miłosz Porczyk.
W kategorii uczniów klas IV-VI szkół podstawowych:
I miejsce: Kacper Biniek
II miejsce: Marlena Kostecka
III miejsce: Natalia Gabara/Karolina Kubat (ex aequo)
Wyróżnienie: Julia Lenart.
W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych:
I miejsce: Julia Koprowska
II miejsce: Dagmara Koluszkowska
III miejsce: Patrycja Bedyniak. Szczegółowy protokół z obrad jury znajduje się w zakładce Bądźmy razem.
Dziękujemy wszystkim osobom, klubom, stowarzyszeniom, organizacjom i placówkom, które przyczyniły sie do realizacji tego programu, a tym samym wcielania w życie idei tolerancji i akceptacji osób innych/wykluczonych.
Aneta Szymańska-Klepacz
koordynator programu